Patatesin sağlığa faydaları

Patatesin Sağlığa Faydaları...

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki patates sebzeleri tüketmek obezite, diyabet, kalp hastalıkları risklerini azaltır ve saçlarınızı gürleştirip, enerjinizi artırır ve kilo vermenize de yardımcı olur.

 

Vitamin B6 Hücrelerinizi Yapılandırır:

 

Yalnızca yüksek konsantrasyonda B6 vitamini bulundurması bile patatesisağlığınız açısından oldukça önemli bir besin olarak saymaya yeterlidir.Vitamin B6 100’den fazla enzimatik reaksiyonda yer alır. Enzimler kimyasalreaksiyonların gerçekleşmesi için gereken proteinlerdir bu yüzden de B6vitamini vücudun her yerinde kullanılır. Proteinlerin yapı taşları olan aminoasitlerin sentezi için B6 vitamini gereklidir, aynı şekilde nükleik asitlerinsentezi için gereklidir. Vücudumuz için nükleik asitlerin ve amino asitlerin gerekliolması, B6 vitamininin vücudumuzun her hücresinin yapılanması için gerekli olanbir vitamin olmasına sebep olur. Kırmızı kan hücrelerindeki protein merkezlerive fosfolipidler de yine yapılanmak için B6 vitaminine gereksinim duyarlar.

 

Kemik Sağlığı: Patatesteki kalsiyum, magnezyum gibi mineraller sağlıklı bir kemik yapısına sahip olmanıza katkıda bulunur.

 

Kan Basıncı: Patatesteki kalsiyum, magnezyum vepotasyum gibi mineraller yine kan basıncının dengelenmesinde size yardımcıolur.

 

Kalp Sağlığı: Patateste bulunan fiberler, potasyum, Cvitamini ve vitamin B-6 yapısı ve içerisinde kolesterolün de bulunmaması gibiözellikleri patatesi kalp sağlığınız için yararlı bir yiyecek haline getirilir.

 

İltihap: Patateste uyumanıza, kas hareketlerine, öğrenmeyeve hafızaya yardımcı olan choline isminde oldukça önemli bir besin bulunur.

 

Kanser: Patateste bulunan folate DNA sentezinde ve tamirinde yardımcı olarak kanser riskini azaltır.


Sindirim ve Denge: Fiberli yapısı sayesinde patates sindirim sisteminizinin düzenlenmesinde yardımcı olur.


Kilo Kontrolü: Patateste bulunan fiberler sayesinde kilo kontrolünde ve kilo vermede büyük yardımcılarınızdan biri olarak rol oynar.


Metabolizma: Patates harika bir B-6 Vitamini kaynağıdır, bu da karbonhidrat ve proteinlerin glukoz ve amino asit olarak yakılmasında ve size enerji vermede büyük bir rol oynar.


Deri: Patateste bulunan kolajen derinize destek verir, antioksidan görevi görür ve güneş, hava kirliliği ve sigara yüzünden teninizde oluşan zararı tamir etmede vücudunuza yardımcı olur.

 

Özellikle C vitamininden zengin olan patates, günde 1 orta boy tüketildiğinde günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 30'unu karşılayabilmektedir.

 

• Sindirimi kolaylaştırır ve mide gazlarını giderir.

 

• Potasyumdan zengin, sodyumdan düşük olması nedeniyle kalp damar sağlığını korur ve tansiyon hastalığında faydalıdır.

 

• Selenyumdan yana zengin bir sebze olan patates, troidin de düzenli çalışmasını sağlar.

 

• Bol lifli yapısından dolayı barsakları çalıştırıcı ve temizleyici özelliği vardır.

 

• Kabızlığa karşı etkili ve kolon kanserine karşı koruyucudur.

 

• B vitaminlerinden zengin olmasından dolayı sinir sistemini düzene sokar, yorgunluğa karşı etkili bir sebzedir.

 

• Patates etkili bir virüs yok edicidir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

 

• Magnezyum, kalsiyum, demir ve çinko içeriği de yüksektir.

 

• Yapılan çalışmalara göre patatesi çiğ olarak tüketmek, pişirerek tüketmekten daha faydalı. Özellikle patates suyunun karaciğer, safra kesesi, mide hastalıklarına karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır.

 

• Vücudu toksik maddelerden arındırarak kanı temizler, hücre yenileyici özelliği vardır.

Galeri